Έσωσε την ισοπαλία η Ιταλία

Ένας από τους νεοσύλλεκτους του Κόντε, ο Έντερ της Σαμπντόρια ήταν εκείνος που με ένα όμορφο γκολ στο 84″ έσωσε έναν πόντο για την Ιταλία, στην αναμέτρηση με την Βουλγαρία. Με αυτή την ισοπαλία, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε,…

adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); υποχώρησε στην 2η θέση, με 11 πόντους, 2 πίσω από την Κροατία, αλλά και δύο πάνω από τη Νορβηγία.

Η Ιταλία κατάφερε να βρει ένα γκολ από τα αποδυτήρια. Μετά από σέντρα από αριστερά, Μίνεφ και Ζάζα μπήκαν στη φάση, με τον αμυντικό των γηπεδούχων, να φαίνεται πως είναι αυτός που βρίσκει τελευταίος την μπάλα.

Οι Βούλγαροι όμως που βρήκαν χώρους, σε επιθέσεις που η «σκουάντρα ατζούρα», δεν πρόλαβε να οργανωθεί στην άμυνα της, ισοφάρισε με τον Ίβελιν Ποπόφ στο 11ο λεπτό, όταν αυτός με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Σιρίγκου, για το 1-1.

Έξι λεπτά αργότερα σε άλλη μια αντεπίθεση, όπου οι Βούλγαροι βρήκαν χώρο, ο Μιλάνοφ, βρέθηκε από δεξιά στην περιοχή, έβγαλε σέντρα για το κεφάλι του Ίλιαν Μικάνσκι για να γυρίσουν το ματς οι γηπεδούχοι και να γίνει το 2-1.

Οι Ιταλοί έσωσαν την παρτίδα με ισοπαλία ωστόσο στο φινάλε, με τον πρωτοεμφανιζόμενο επιθετικό της Σαμπντόρια, Έντερ, που με ένα πολύ όμορφο σουτ, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, 6 λεπτά πριν το τέλος, για το τελικό 2-2.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής στον 8ο όμιλο:

Κροατία – Νορβηγία 5-1

30’ Μπρόζοβιτς, 53’ Πέρισιτς, 66’ Όλιτς, 87’ Σίλντεφελντ, 93’ Πράνιτς-81’ Τετέι)

Αζερμπαϊτζάν – Μάλτα 2-0

4’ Χουσεϊνοφ, 92’ Ναζάροφ)

Βουλγαρία – Ιταλία 2-2

11’ Ποπόφ, 17’ Μικάνσκι – 4’ αυτ. Μίνεφ, 84’ Έντερ)